16.3 C
28-mai-2024

Două medalii pentru micuța atletă Laura Antoche

VIITORUL SUNĂ BINE… Atleta Laura Antoche (12 ani) a impresionat la prima convocare la lotul național de atletism al României. Sportiva dublă legitimată la LPS / CSM Vaslui a câștigat două medalii la “Athletics Unlimited Games”, competiție desfășurată în Polonia, la Cracovia.

Alături de sportiva noastră a făcut deplasarea și antrenoarea Doina Crețu, de la LPS și CSM Vaslui. „Aur și argint pentru atleta Laura Antoche, la „Athletics Unlimited Games”, de la Cracovia, Polonia, unde a fost însoțită de antrenoarea Doina Crețu. La capătul a două zile de confruntări fizice în cadrul proiectului Erasmus „Athletics Unlimited Games”, echipa României a fost pe poziția secundă, după Polonia. Clasamentul pe probe a fost următorul: Power Group și Endurance Group – locul 2, ștafetan 80 x 200m – locul 1. Amintim că un număr de 80 de copii din partea țării noastre au fost angrenați în proiectul Erasmus „Athletics Unlimited Games”, care s-a desfășurat în perioada 11-15 august, la Cracovia (Polonia). Au participat zece țări și anume: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Ucraina. Profesor Paula Ivan, campioana olimpică, a fost „Athletic Star” din partea României!”, au anunțat oficialii CSM Vaslui.