15.4 C
20-mai-2024

Eșec pe final pentru RC Bârlad

LA LIMITĂ… RC Bârlad a pierdut la un singur punct diferență duelul de pe teren propriu cu CSM Constanța, scor 15-16 (3-7), partidă restantă din prima etapă Ligii Naționale de rugby, grupa a 3-a. În pofida înfrângerii, bârlădenii se mențin pe primul loc în clasament, cu 17 puncte.

Trupa pregătită de Ioan Harnagea a avut un început mai slab de meci, iar dobrogenii au reușit o încercare transformată încă din minutul 5. S-a jucat mai mult la mijlocul terenului, iar primele puncte ale Bârladului au venit cu două minute înainte de pauză, printr-o lovitură de pedeapsă, 3-7. În actul secund, partida a stat sub semnul echilibrului, Bârladul a dus scorul la 8-7, dar oaspeții au întors repede rezultatul, 8-10, și apoi 8-13. Pe final, RC Bârlad a profitat de superioritatea numerică și a avut un eseu transformat, ducând scorul la 15-13. Însă, Constanța s-a impus cu 15-16, după ce au punctat în ultimele minute, dintr-o lovitură de pedeapsă. Pentru Bârlad au punctat Valentin Niță, Cristian Constantin (câte un eseu) și Eduard Crăescu (o transformare și o lovitură de pedeapsă). RC Bârlad se menține pe primul loc, cu 17 puncte, urmată de Gura Humorului (14 puncte) și Constanța (8 puncte), cu mențiunea că dobrogenii mai au trei meciuri mai puțin disputate. În ultimul meci din sezonul regulat, Bârladul va juca tot cu CSM Constanța, în deplasare, pe 24 iunie.