13.2 C
18-mai-2024

FUTSAL | Doi vasluieni, campioni la futsal!

TROFEU… Portarul echipei Comstar Vaslui, Rareș Hăulică, a câștigat play-out-ul Campionatului Național de futsal – U19, cu CFF Clujana Cluj-Napoca.

CÂȘTIGĂTORI… Fotbaliștii vasluieni Rareș Hăulică și Mihai Spyro Tăbăcaru au câștigat Campionatul Național de futsal – Under 19 (play-out) cu echipa CFF Clujana Cluj-Napoca. În finala mare, Clujul a învins la scor Știința U Craiova, scor 21-5.

Turneul final al Campionatului Național de futsal – U19 (play-out) s-a desfășurat la Craiova, în Sala Sporturilor “Ion Constantinescu” și a adunat la start cele mai bune locuri trei din cele patru serii ale competiției. În semifinale, CFF Clujana a demolat CS Luceafărul Buzău, scor 20-1, pentru ca în ultimul act să obțină o nouă victorie categorică, 21-5 cu Știința U Craiova. În finală, portarul vasluian Rareș Hăulică și-a trecut numele pe lista marcatorilor, reușind să înscrie un gol. Din lotul echipei clujene a făcut parte și Mihai Spyro Tăbăcaru, însă nu a jucat niciun minut în finală. Rareș Hăulică și Spyro Tăbăcaru sunt dublu legitimați, la SC Comstar Vaslui, în Liga 4 Vaslui, și la CFF Clujana Cluj-Napoca, în competițiile de futsal. Cei doi jucători au și medaliile de vicecampioni naționali, obținute în anul 2014, cu SC Comstar Vaslui, după ce au pierdut finala Trofeului “Gheorghe Ola” la fotbal, 1-2 cu Luceafărul Cluj. În clasament, SC Comstar Vaslui se află pe locul doi în Liga 4, cu 29 de puncte.