15.3 C
18-mai-2024

LUPTA DE LA GÂRCENI (foto)

Liga a IV-a

DERBY CU SCANDAL… Ceea ce ar fi trebuit sã fie un derby pentru câstigarea campionatului s-a prezentat ca o luptã disperatã pentru puncte, care a avut prea putin de-a face cu fotbalul. Din îndârjirea celor douã tabere au iesit pânã la urmã multi nervi, oaspetii recurgând la un gest extrem. Mai exact, dupã golul de 2-1 al Gârceniul, oficialii Fãlciului au scos echipa de pe teren, însã, din fericire s-au rãzgândit la timp, iar jocul a continuat. Pe teren, atât cât s-a jucat, trupa lui Scutelnicu a jucat mai bine si a obtinut o victorie meritatã, care putea fi mult mai clarã, dacã Soldan, Bucur si Vulpe nu ar fi irosit câteva ocazii clare.

Chiar dacã la Gârceni a plouat aproape toatã ziua, terenul s-a prezentat în conditii destul de bune, iar FC Gârceni si Juventus Fãlciu s-au luptat cu garda jos pentru cele trei puncte puse în joc. Prima reprizã a început încrâncenat, cu un usor forcing al gazdelor, însã fãrã a-si crea ocazii de a înscrie. Dupã 20 de minute în care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, Fãlciul a avut prima ocazie importantã, însã sutul lui Patrichi (minutul 20) din loviturã liberã a fost scos de sub barã de Onciu. Reactia Gârceniului nu s-a lãsat mult asteptatã si Bucur i-a pasat perfect lui Vulpe care scãpat singur cu portarul si a deschis scorul. Câteva minute mai târziu, Bucur a fost la un pas de 2-0, dar a trimis cu capul peste poartã dupã o loviturã de colt. Si tocmai când gazdele lãsau impresia cã stãpânesc jocul, Patrichi a executat bine un corner, iar Bãdãnãu (37) a restabilit egalitatea, cu o frumoasã loviturã de cap. Pânã la pauzã putea fi 2-1 pentru gazde, însã Vulpe, din nou singur cu portarul, nu l-a putut învinge pe Manolachi. În partea a doua, Gârceniul a început mult mai bine, iar Bucur (47) a fost faultat în careu, însã lovitura de pedeapsã a fost ratatã de Soldan, care a trimis mult peste poartã. Moment în care, primarul Scutelnicu a avut o reactie nervoasã deoarece ceruse ca Moraru sã execute penalty-ul. Gârceniul a continuat sã atace, Bucur (65) si Moraru (73) au ratat din poziti ideale, însã Manolachi a demonstrat încã o datã cã este unul dintre cei mai buni portari din judet. De partea cealaltã, Fãlciul putea da loviturã în minutul 69, prin Pârvu care a scãpat singur cu portarul, însã fundasii Gârceniului au reusit sã-l blocheze. Gabriel Patrichi (80) si-a încercat din nou norocul din loviturã liberã, dar a trimis putin peste, în timp ce de la gazde, Vulpe (84) a trimis pe lângã barã. Cu patru minute înainte de final, Gârceniul a dat lovitura, prin Rotariu, care a înscris cu capul din doi metri, dupã o fazã în care gazdelor trimiseserã mingea în transversalã. Din acel moment, lucrurile au degenerat, fundasul Fãlciuljui, Vasiliu a fost eliminat dupã ce l-a împins pe centralul Andronache. Jucãtorii celor douã echipe s-au încãierat si s-au dat câteva lovituri, însã arbitrul nu a acordat decât douã cartonase galbene. Arbitrajul brigãzii conduse de Vlad Andronache nu a influentat rezultatul partidei, însã s-au fãcut mai multe greseli, centralul fiind prea blând cu jucãtorii gazdelor, care au protestat dupã fiecare decizie luatã împotriva Gârceniului. Cu o astfel de atitudine, FC Gârceni nu va reusi sã facã o figurã frumoasã la barajul de promovare în Liga a III-a. Pe final, oficialii echipei din Fãlciu au scos echipa de pe teren, însã s-au rãzgândit repede, iar jocul s-a reluat. S-a terminat 2-1, iar Gârceniul a luat o optiune serioasã în ceea ce priveste câstigarea campionatului.

FC Gârceni – Juventus Fãlciu 2-1 (1-1)

Stadion: “Comunal”, Spectatori: 120

Marcatori: Vulpe (26), Rotariu (86) / Bãdãnãu (37)

Echipele de start:

FC Gârceni: Bogdan Onciu – Adrian Fofici, Constantin Mihãilã, Lucian Rotariu, Bogdan Purici – Sorin Ungurianu, Adrian Soldan, Cãtãlin Perju, Alin Moraru – Tiberiu Bucur, Constantin Vulpe

Antrenor: Lucian Rotariu

Juventus Fãlciu: Andrei Manolachi – Rãzvan Vasiliu, Bogdan Ignat, Andrei Ruginã, Cristinel Pecheanu, Cosmin Bãdãnãu, Gabriel Patrichi, Ionut Cezar, Emanuel Apetrei, Vasile Moraru, Alexandru Mihãilã.

Antrenor: Vasile Moraru

Arbitru: Vlad Andronache (Vaslui)