15.7 C
15-iun.-2024

Mai usor decât se asteptau

HC Vaslui – CSU II Suceava 34-27 (20-14)

LA PAS… Handbalistii vasluieni au învins, sâmbãtã, pe teren propriu, formatia CS Universitatea II Suceava, scor 34-27, într-un joc contând pentru etapa a VI-a a Diviziei A. HC Vaslui a acumulat opt puncte si urcã peste suceveni în clasament.

Vasluiul are un drum lung pânã la calificarea la barajul de promovare în Liga Nationalã. Cu exceptia înfrângerilor de la Bacãu si Iasi, trupa lui Gugles a obtinut numai victorii în acest început de sezon, succese care o propulseazã în candidatã la primele douã pozitii ale clasamentului. În etapa a sasea a Seriei A a Diviziei A, HC Vaslui a învins, fãrã probleme, 34-27 pe Universitatea II Bucovina Suceava. Înfrângerea suferitã în ultimele secunde ale meciului de la Iasi i-a ambitionat pe jucãtorii Vasluiului, care au intrat foarte determinati în teren, iar dupã primele 30 de minute de joc au intrat la cabine cu un avantaj de sase goluri, 20-14. Dupã pauzã, scenariul partidei a fost acelasi si Vasluiul a câstigat usor în fata echipei a doua a Sucevei, scor 34-27. Urmãtorul joc al vasluienilor va avea loc peste aproximativ trei sãptãmâni, pe 6 noiembrie, când vor merge la Alexandria, pentru jocul cu AS Club de Handbal Teleorman.