11 C
18-mai-2024

MAREA FINALÃ

HC Vaslui – CSM Oradea 30-29 (17-11)

DECISIV… HC Vaslui este cu un pas în Liga Nationalã, dupã ce s-a impus cu emotii în fata echipei CSM Oradea, scor 30-29 (17-11), în primul meci al barajului de promovare în Liga Nationalã. Vasluienii au fãcut o primã reprizã excelentã, însã au dezamãgit în cea de-a doua. Finalul a fost dramatic, cu doi oameni eliminati, Vasluiul a câstigat printr-un gol marcat în minutul 58 de Ionut Caciuc. Handbalistii vasluieni mai au de tras pentru a-si îndeplini obiectivul. Trebuie sã învingã astãzi, de la ora 18.00 si pe CSM Ploiesti.

La a doua tentativã de a promova pe prima scenã handbalisticã a tãrii, dupã cea de anul trecut, Vasluiul a impresionat printr-o primã reprizã de exceptie, jucãtori ca Vasiliu, Caciuc si Ragea au iesit în evidentã si au purtat echipa cãtre o victorie extrem de importantã în economia calificãrii. În prima reprizã, elevii lui Liviu Gugles si-au surclasat adversarii, reusind ca dupã 30 de minute sã aibã un avantaj de sase goluri, scor 17-11. Din pãcate, repriza secundã a avut o desfãsurare total opusã, orãdenii reusind sã profite de faptul cã vasluienii s-au crezut învingãtori încã de la pauzã. În minutul 55 s-a fãcut 29-29 si orãdenii recuperau un handicap de opt goluri. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, vasluienii evoluând cu doi jucãtori în minus, însã au fost salvati de portarul Plesca, care a apãrat o loviturã de la sapte metri. Scorul a rãmas egal, iar vasluienii sperau, mai ales cã si orãdenii jucau cu un om în minus. Cu douã minute înainte de final, Vasluiul a beneficiat de o loviturã de la sapte metri, iar Caciuc (58) a înscris golul izbãvitor. Pe final, elevii lui Gugles s-au apãrat formidabil iar jocul s-a încheiat 30-29. Pe lângã Caciuc si Ragea, care au fãcut o partidã foarte bunã, HC Vaslui a impresionat si prin cei doi portari, Vasiliu si Plesca reusind sã apere patru lovituri de la 7 metri!

Duel cu CSM Ploiesti

Cu câteva ore înainte de jocul de asearã, vasluienii si-au aflat si cel de-al doilea adversar din grupa B a barajului de promovare în Liga Nationalã, acesta fiind CSM Ploiesti, formatie în fata cãreia HC Vaslui a pierdut, în sezonul precedent, promovarea pe prima scenã handbalisticã a tãrii. Meciul cu CSM Ploiesti se joacã, astãzi, de la ora 18.00.

Pentru HC Vaslui au marcat: Caciuc (11), Arbone (7), Soare (5), Ragea (4), Petraru (2), Bãhnãreanu (1).

“Sperãm sã iesim învingãtori”

Jucãtorii Vasluiului sunt fericiti pentru victoria obtinutã în fata orãdenilor, dar stiu cã mai au încã un meci pentru a reusi promovarea în prima ligã. Ionut Caciuc a fãcut un meci foarte bun reusind sã marcheze cele mai multe goluri pentru trupa lui Gugles. La finalul jocului, Caciuc a spus cã totul se va decide astãzi împotriva Ploiestiului. “A fost un joc pe care l-am dominat de la început. Am tinut publicul vasluian în tensiune pânã la final. Nu pot sã spun decât cã e o victorie meritatã si muncitã. Tin sã multumesc suporterilor vasluieni care au fãcut deplasarea la Buzãu pentru a ne sustine. Mâine ne asteaptã un meci foarte greu cu o echipã care are experientã în prima ligã, dar noi sperãm sã iesim învingãtori pentru a ne îndeplini obiectivul”, a spus Ionut Caciuc. Si pivotul, Dragos Soare sustine cã a trãit meciul la intensitate maximã si e foarte fericit cã Vasluiul a câstigat, însã toate gândurile duc acum cãtre meciul cu CSM Ploiesti. “A fost o cãdere fizicã, altfel nu-mi pot explica exact ce s-a întâmplat cu noi. Cert e cã am obtinut victoria si suntem foarte fericiti. Am trãit meciul la intensitate maximã si mergem cu încredere spre meciul cu Ploiesti. Cu totii avem încredere cã putem face o surprizã frumoasã, implicit sã promovãm în Liga Nationalã”, a declarat Dragos Soare.