9.8 C
11-mai-2024

Neînvinsi în amicale

Foresta Suceava – Sporting Juniorul Vaslui  1-1

ÎN FORMÃ… Sporting Juniorul Vaslui rãmâne fãrã înfrângere în meciurile amicale disputate în aceastã iarnã. Ieri, vasluienii au disputat o partidã amicalã cu Foresta Suceava si au scos un rezultat de egalitate, 1-1. Golul Vasluiului a fost marcat în prima reprizã de atacantul Florin Burghele.

Sporting Juniorul Vaslui a disputat ieri un amical puternic, în compania echipei Foresta Suceava, formatie aflatã pe locul doi în Seria 1 a Ligii 3. Partida s-a disputat pe teren neutru, la Roman, pe un frig pãtrunzãtor. Vremea potrivnicã i-a obligat pe jucãtorii celor douã echipe sã alerge foarte mult, iar terenul sintetic a favorizat jocul ofensiv. Meciul a început echilibrat, Vasluiul a stat bine în teren, iar la prima ocazie mare fotbalistii antrenati de Adi Racovitã au trimis mingea în bara portii sucevene. Adus în aceastã iarnã, atacantul Florin Burghele si-a fãcut datoria si a înscris din nou, cu un sut frumos din interiorul careului. În partea secundã, Foresta Suceava a pus stãpânire pe joc si a irosit câteva ocazii clare de a marca. Golul de 1-1 a venit pe final, în minutul 81, când Robert Martin a reusit sã-l învingã pe Ailenei. Sporting a preferat un joc de asteptare si a încercat sã surprindã pe contraatac, fiind destul de periculoasã în mai multe rânduri. S-a terminat 1-1, la capãtul unui meci util, în care antrenorul Adi Racovitã a folosit aproape toti jucãtorii pe care i-a avut la dispozitie. În aceastã iarnã, Sporting Juniorul Vaslui a disputat patru partide de verificare, 8-1 cu CSM Bacãu, 1-1 si 3-2 cu Sporting Liesti si 1-1 cu Foresta Suceava.