15.6 C
14-mai-2024

Palizi în amicale

FC Vaslui – Kuban Krasnodar 0-1

DE NERECUNOSCUT… FC Vaslui nu se regãseste încã în stagiul din Antalya, “galben-verzii” având probleme destul de mari de exprimare în joc. Asearã, elevii lui Inacio au fost învinsi cu scorul de 1-0 de Kubar Krasnodar la capãtul unui meci în care doar Stanciu, N’Doye si Adailton s-au evidentiat în sens pozitiv. Unicul gol al întâlnirii a venit în minutul 81, când portarul Zotti a iesit prost dintre buturi si i-a permis lui Davidov sã trimitã mingea în plasã.

Vasluiul si-a epuizat jocurile amicale din Antalya, iar în urma acestora Inacio Augusto ar fi trebuit sã îsi contureze primul unsprezece. Antrenorul “galben-verzilor” are însã o misiune grea, pentru cã pânã acum nu s-au vãzut schimbãri importante în joc. Asearã, contra lui Kuban Krasnodar, Vasluiul a arãtat ca o echipã luptãtoare, dar care mai are mult de muncã pânã sã devinã o candidatã la titlu. Doar începutul meciului a fost dãtãtor de sperante, în minutele de debut Temwanjera si Adailton fiind aproape de deschiderea scorului. Treptat, vasluienii au cedat terenul si le-au permis rusilor sã avanseze spre poarta lui Zotti. Doar N’Doye, cu douã suturi puternice de la distantã, si Nicusor Stanciu, cu o executie surprinzãtoare din loviturã liberã, au mai creat panicã în prima parte a jocului. Repriza a doua a fost si mai sãracã în faze de poartã, pentru noi singurii prezenti în joc fiind aceiasi Adailton, Stanciu si N’Doye. Pe fondul unei dominãri din ce în ce mai accentuate, cei de la Kuban au marcat golul victoriei în ultimele zece minute de joc. Dupã câteva interventii foarte bune, portarul italian Carlo Zotti a iesit neinspirat în întâmpinarea lui Davidov, iar fotbalistul lui Dan Petrescu a strecurat mingea pe lângã goalkeeperul Vasluiului.

Dan Petrescu: “Vasluiul este o echipã puternicã”

DIPLOMAT… Dan Petrescu a fost impresionat de echipa Vaslui, care desi nu a fãcut un joc strãlucit si-a arãtat în anumite faze forta. Antrenorul celor de la Kuban este convins cã “galben-verzii” se vor bate la titlu.

Desi rezultatul nu a fost favorabil pentru vasluieni, antrenorul echipei adverse a avut numai cuvinte de laudã la adresa “galben-verzilor”. “Super Dan” , cum îl numesc rusii de la Krasnodar, a declarat la finalul întâlnirii, cã FC Vaslui are o echipã foarte puternicã si cã oricând se poate bate cu celelalte echipe din Liga 1 la câstigarea campionatului. “Vasluiul mi s-a pãrut o echipã foarte puternicã, îi cunosteam pe jucãtori în marea majoritate, chiar dacã sunt câtiva noi. Stiam cã Wesley si Adailton pot face diferenta oricând, la fel si Sânmãrtean, dacã juca. Este o echipã solidã, puternicã care poate oricând sã se batã la câstigarea campionatului si poate sã joace în Europa fãrã probleme.” , a declarat Dan Petrescu

FC Vaslui: Zotti – Milanov, Constantin, Anderson, Paito – N’Doye, Stanciu – Adailton, Wesley, Braganca(Buhãescu) – Temwanjera