17.4 C
09-mai-2024

Pas mare spre promovare pentru CSM Vaslui

SUCCES… CSM Vaslui, pas important spre promovarea în Liga 3. Echipa pregătită de Gabriel Crăciun a învins  Moldova Cristești, campioana județului Iași, scor 3-1 (1-1), în prima manșă a barajului. Au marcat Gîrdea, Țârțârău și Rusu respectiv Onofraș. Returul se joacă sâmbăta viitoare, la Cristești, de la ora 17:30.

Vasluiul a învins Moldova Cristești (3-1), dar nu a convins prin jocul său. Cei peste 2500 de spectatori prezenți pe “Municipal” au asistat la un meci modest, cu un ritm lent de joc. Ieșenii s-au prezentat la meci fără patru jucători de bază, printre care și fostul jucător al echipei FC Vaslui, Sorin Frunză. Fundașul Sergiu Gîrdea a deschis scorul repede, în minutul 3, în urma unui corner, apoi vasluienii au mai ratat două ocazii imense. Replica ieșenilor a venit în finalul primei reprize, când Marius Onofraș, ajuns la 42 de ani, a înscris pentru 1-1. În prima repriză, în afara golului și a celor două ocazii mari, vasluienii nu s-au mai apropiat periculos de poarta adversă. Atacanții CSM-ului au ieșit la rampă abia în repriza secundă, Țârțârău și Rusu ducând scorul la 3-1. Cristeștiul putea reintra în meci, dar a ratat două ocazii imense, o bară și “unu la unu” cu portarul nostru, Petrariu. În pofida rezultatului, Vasluiul nu a făcut un joc strălucitor, iar multe lucruri au mers pe dos: pase greșite, multe dueluri pierdute de fundașI, șuturi defectuoase și o construcție foarte greoaie, de multe ori fundașii preferând să joace mingi lungi pe atacanți. Până la urmă, rămâne rezultatul, iar victoria e una foarte importantă în lupta pentru promovare. Totul se decide sâmbătă, 24 iunie, la Cristești, de la ora 17:30. CSM Vaslui a început în formula: Petrariu – Bîrsan, Gîrdea, Jitaru, Olaru – Neniță, Joc, Buhăescu, Covăcel – Rusu, Țârțârău.