12.4 C
19-mai-2024

Performanță istorică pentru LPS Vaslui

CALIFICARE… Una albă, alta neagră pentru juniorii Liceului cu Program Sportiv Vaslui în optimile de finală ale Campionatului Național de fotbal – U19 și U17. Puștii U17, antrenați de Mihai Tătaru, s-au calificat în faza sferturilor de finală după ce au trecut la penalty-uri de CSM Galați U17 (7-6), în timp ce juniorii U19 au ratat calificarea, fiind învinși de Aerostar Bacău U19, scor 0-1.

Juniorii mari, pregătiți de Gabriel Pană, au fost eliminați din Campionatul Național de fotbal U19, cedând în faza optimilor de finală, pe teren propriu, în fața celor de la Aerostar Bacău, scor 0-1 (0-0). Ratările au costat-o scump pe LPS Vaslui U19, care a fost învinsă pe final, printr-un gol primit în minutul 80. Antrenorul echipei a îmbătrânit câteva luni după ratările uriașe irosite de elevii săi. Fotbaliștii vasluieni au avut un sezon bun, în care au repetat performanța din sezonul precedent, prezența printre cele mai bune 16 echipe ale competiției. În cel de-al doilea joc, LPS Vaslui U17 a dat piept cu CSM Galați U17, iar echipa pregătită de Mihai Tătaru a început cum nu se poate mai bine meciul, conducând cu 2-0 la pauză, după golurile reușite de Florin Budău, ambele din penalty. Cu “sacii în căruță” prea devreme, juniorii vasluieni au tratat cu superficialitate repriza secundă, iar gălățenii au egalat și au trimis meciul la loviturile de departajare, 2-2. Jucătorii vasluieni au fost mai inspirați la penalty-uri și au obținut calificarea între cele mai bune opt echipe din țară, scor 7-6. O performanță remarcabilă obținută de echipa vasluiană, în condițiile în care lotul echipei a fost format acum doi ani de zile.