11.1 C
29-apr.-2024

R.C. Bârlad a “zdrobit” C.S. Nãvodari

LA PAS …Rugby Club Bârlad si-a consolidat pozitia a treia în clasamentul Diviziei Nationale de Rugby seniori dupã ce sâmbãtã a învins în deplasare C.S. Nãvodari, cu scorul de 41 – 22. Antrenorul Ioan Harnagea a lãudat evolutia sportivilor bârlãdeni, spunând cã de aceastã datã a fost multumit la toate capitolele. Urmeazã o pauzã pânã pe data de 3 august, când R.C. Bârlad va întâlni pe teren propriu echipa C.S. Poli Agro Iasi. Pânã atunci, jucãtorii se vor bucura de o binemeritatã vacantã de douã sãptãmâni.

Sâmbãtã, de la ora 15.00, Rugby Club Bârlad a întâlnit pe Stadionul “Legmas” din Nãvodari echipa localã, pe care a învins-o cu scorul de 41 – 22. Într-o formã deosebit de bunã, jucãtorii bârlãdeni s-au impus încã din prima reprizã. Partida a fost una extrem de disputatã, în contextul în care echipa gazdã a beneficiat de aportul unor jucãtori de valoare de la Farul Constanta (echipã desfiintatã). “Încã de la început vreau sã spun cã a fost un meci frumos, plin de spectacol. Noi am fãcut un joc excelent la nivelul liniei de trei sferturi, fãrã prea multe greseli individuale. Vreau sã laud si evolutia adversarilor pentru cã ne-au pus probleme în câteva rânduri. Au beneficiat de ajutorul unor jucãtori cu experientã de la Farul Constanta, iar asta s-a vãzut. Pur si simplu au jucat rugby. Sunt bucuros pentru cã ne-am consolidate pozitia a treia în clasament iar biletele pentru play-off sunt ca si cumpãrate. Mai avem în august douã meciuri grele în compania celor de la C.S. Poli Agro Iasi si C.S. Stiinta Petrosani, dar si alte douã mai accesibile, cu C.S.U.A.V. Arad si R.C.M. Galati. Urmeazã pauza competitionalã în care jucãtorii vor beneficia de o scurtã vacantã, dupã care vom relua antrenamentele. În play-off va fi foarte greu si trebuie sã ne punem la punct. O sã vedem poarte organizãm si câteva meciuri de pregãtire pentru a mentine echipa în formã”, a declarat Ioan Harnagea, antrenorul echipei R.C. Bârlad. În celelalte partide, R.C.M. Galati a învins cu 5 – 0 (prin neprezentare) pe C.S. Stiinta Petrosani, iar R.C. Stejarul Buzãu a “umilit” în deplasare C.S.M. Bucovina Suceava cu scorul de 45 – 0. Meciul dintre C.S. Poli Agro Iasi si C.S.U.A.V. Arad a fost amânat pentru luna august. Clasamentul la zi, dupã aceastã etapã aratã astfel: 1 – R.C. Stejarul Buzãu (43 de puncte); 2 – C.S. Poli Agro Iasi (40 puncte); 3 – Rugby Club Bârlad (29 puncte); 4 – C.S. Stiinta Petrosani (21 puncte); 5 – C.S.M. Bucovina Suceava (20 puncte); 6 – C.S.U.A.V. Arad (19 puncte); 7 – R.C.M. Galati C.S. (10 puncte) si pe locul 8 – C.S. Nãvodari (6 puncte).