24.9 C
25-mai-2024

Rapid Brodoc a câștigat primul derby al județului

CALIFICARE… Rapid Brodoc s-a impus în derby-ul cu CSM Vaslui, scor 2-1 (0-1) și s-a calificat în turul 2 al Cupei României la fotbal. Eroul Brodocului a fost atacantul Eduard Ponea. Aruncat în luptă în repriza secundă, Ponea a restabilit egalitatea, iar peste alte trei minute a marcat și golul calificării.

Pe „Municipalul” din Vaslui, în fața a peste 1000 de spectatori, CSM Vaslui și Rapid Brodoc s-au întâlnit în primul derby al sezonului, în turul 1 al competiției surprizelor. N-a lipsit încrâncenarea și nici determinarea, dar ambele formații au suferit în multe momente ale jocului. Brodocul a arătat ceva mai multă inițiativă în startul partidei, dar fazele de poartă au fost rare. De partea cealaltă, CSM-ul a stat mai bine în defensivă și a încercat să fructifice greșelile adversarilor. Așa s-a marcat și primul gol, când Sebastian Țârțârău a profitat de o greșeală mare în centrul apărării și a dus scorul la 1-0 pentru CSM. Repriza secundă s-a desfășurat în același ritm, destul de lent, dar cu un plus pentru „alb-vișinii”. După pauză, rapidiștii au ieșit mult mai montați și au reușit să întoarcă scorul în trei minute, prin Eduard Ponea. Primul gol l-a marcat cu capul, din centrul careului, iar cel de-al doilea a venit după o acțiune personală pe partea stângă. Vasluienii au forțat egalarea, dar Brodocul s-a apărat bine și a obținut calificarea în turul următor. La Rapid și-a făcut debutul și Marian Târșa, fost jucător în Liga 1 la Poli Iași și FC Botoșani. Pe 9 august, Rapid Brodoc va juca în turul 2 al Cupei României, iar adversara o va afla în cursul săptămânii viitoare.