13 C
18-mai-2024

Rapid Brodoc respiră după victoria cu FK Csikszereda 2

VICTORIE… Romică Dorin obține primul succes de la numirea pe banca tehnică a echipei Rapid Brodoc, 3-1 pe teren propriu, împotriva celor de la FK Csikszereda Miercurea Ciuc 2. Golurile Rapidului au fost reușite de Vlăduț Mocanu, Codruț Anghel și Andi Hoțoi.

Rapidiștii au jucat avântat în prima repriză, au pus presiune și și-au dominat clar adversara. Căpitanul Vlăduț Mocanu a deschis scorul în minutul 11, din penalty, după un henț în careu. Zece minute mai târziu, Codruț Anghel a înscris pentru 2-0, cu un șut frumos de la 18 metri, după o fază frumoasă creată de Petruț Romașc. Până la pauză, “alb-vișinii” și-au mai creat câteva ocazii de a marca, însă fără succes. Replica ciucanilor a fost una palidă, fără șut pe poartă în primele 45 de minute. Brodocul și-a continuat evoluția bună și după pauză, până în minutul 76, când oaspeții au reușit să reducă din diferență, prin Botond Nagy. Ciucanii puteau da lovitura, dar portarul Alex Dragomir a fost salvat de bară. În replică, Brodocul a marcat pentru 3-1, prin Hoțoi (min. 84), și a închis meciul. Rapid Brodoc: Dragomir – Dumea, Desrues, Azoiței, Sonea – Mocanu, Anghel, Codreanu, Romașc, Ambrosio – Ponea. La echipa vasluiană a debutat și argentinianul Ilan Rappoport (25 de ani), mijlocaș care vine din ligile inferioare din Polonia, de la Foto-Higiena. A mai jucat în Italia, la ASD Lumignacco și Tamai, și în Spania, la Aravaca CF, Torremolinos și CD Alcala. Cu cele trei puncte obținute, Brodocul rămâne pe penultimul loc în play-out, cu 17 puncte. În runda următoare, Rapidul joacă, în deplasare, cu Știința Miroslava, pe 22 aprilie.

Liga 3, Seria 1, Play-out:

• Rapid Brodoc – FK Csikszereda Miercurea Ciuc II 3-1
  • Viitorul Darabani – Știința Miroslava 1-0
  • Șomuz Fălticeni a stat.

Clasament:

Loc   Echipă                 M      V       E       Π       Gm-Gp       Puncte

1. Știința Miroslava     2        1        0        1        4-5              32
  2. Șomuz Fălticeni      2        1        0        1        4-4              30
  3. Viitorul Darabani     3        2        0        1        6-3              22
  4. Rapid Brodoc         2        1        0        1        4-4              17
  5. Csiksezereda 2      3        1        0        2        3-5              13