15.5 C
26-mai-2024

RC Bârlad a urcat pe locul doi în Campionatul Național de rugby în 7

PE PODIUM… Echipa de rugby în 7 de la RC Bârlad a terminat pe locul doi în cea de-a doua etapă a Campionatului Național de rugby în 7, desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute, la Gura Humorului. Rugyștii bârlădeni au pierdut un singur meci, 12-22 cu CSU Cluj, câștigătoarea etapei.

Rugby Club Bârlad a urcat pe locul doi în clasamentul general al Campionatului Național de rugby în 7, cu 48 de puncte, după ce s-a clasat pe locul secund în etapa a II-a, de la Gura Humorului. În această etapă, băieții pregătiți de Ioan Harnagea au adunat 28 de puncte. În faza grupelor, RC Bârlad a învins CS Olimpia București (40-5), RC Gura Humorului (35-5) și CSM Sibiu (63-0). Câștigătoare a grupei, cu 9 puncte, formația bârlădeană s-a calificat pentru locurile de clasament 1-4, unde a întâlnit Politehnica Iași (33-14), CSM Constanța (28-5) și CSU Cluj (12-22). În clasamentul general, CSU Cluj se află pe primul loc, cu 60 de puncte, urmată de RC Bârlad și CSM Constanța, ambele cu câte 48 de puncte, despărțite de golaveraj. Ultima rundă a Campionatului Național de rugby în 7 are loc la București, pe 24 și 25 septembrie, pe stadionul „Arcul de Triumf”.