17.2 C
19-mai-2024

RC Bârlad, pe primul loc în Liga Națională de rugby

LA SCOR… Rugby Club Bârlad a obținut a doua victorie în Liga Națională de rugby, învingând la Suceava, scor 66-18. Bârlădenii au făcut o repriză secundă foarte bună, în care au marcat 47 de puncte! În total, Bârladul a avut 10 eseuri și 8 transformări.

Bârladul s-a instalat în fotoliul de lider al Grupei 3 din cadrul Ligii Naționale de rugby. În etapa a treia, echipa coordonată de Ioan Harnagea a învins CSM Bucovina Suceava, scor 66-18 (19-15). Prima repriză a fost una echilibrată, rugbiștii bârlădeni au condus cu 19-0, dar gazdele au revenit spectaculos și s-au apropiat la patru puncte, 19-15. În partea secundă, Bârladul a pus stăpânire pe joc și a reușit mai multe încercări, pentru a se impune cu 66-18! Pentru RC Bârlad au marcat George Butum, Claudiu Popovici, Dragoș Giușcă, Alexandru Dan, Ștefan Munteanu, Cosmin Chirică, Alin Moroianu, Cristian Buzenco, Sebastian Bogdan, Lazăr Azoiției, toți cu câte un eseu, și Eduard Crăescu (8 transformări). În clasament, Bârladul e pe primul loc, cu 10 puncte, urmată de RC Gura Humorului, 5 puncte. În celelalte serii, Steaua București conduce clasamentul grupei 1, iar Politehnica Iași se află pe primul loc în grupa a 2-a. Meciul Bârladului din etapa a 4-a, cu CSM Constanța, a fost amânat și se va disputa pe 24 iunie, la Mangalia.