14.5 C
29-apr.-2024

RC Bârlad, victorie la scor cu nou promovata CS Nãvodari (foto)

UMILINTÃ Rugby Club Bârlad a reusit sã se impunã sâmbãtã, 13 aprilie, de la ora 10.00, pe stadionul Rulmentul, în fata celor de la CS Nãvodari cu scorul de 42 – 5 (32 – 0 la pauzã), într-un meci contând pentru Divizia Nationalã de Rugby seniori. Jocul a fost dominat aproape în totalitate de sportivii bârlãdeni, sustinuti în permanentã de cei aproximativ 100 de suporteri prezenti în tribune. Au existat si momente mai tensionate între jucãtorii celor douã echipe, însã la final cu totii si-au strâns mâna dând dovadã de fair-play.

Sâmbãtã, 13 aprilie, de la ora 10.00, jucãtorii Rugby Club Bârlad au fãcut un adevãrat spectacol în teren, în compania noii promovate în Divizia Nationalã de Rugby seniori, CS Nãvodari. În prima parte, sportivii bârlãdeni au reusit sã se impunã încã de la început, spre bucuria celor aproximativ 100 de suporteri prezenti în tribune, care au venit sã-si sustinã echipa favoritã. CS Nãvodari nu a reusit sã treacã de apãrarea agresivã a gazdelor si a comis o serie de greseli decisive pentru soarta partidei. La pauzã, scorul a fost de 32 – 0 pentru bârlãdeni. Entuziasmati de acest rezultat, RC Bârlad nu a mai tratat a doua reprizã cu aceeasi atitudine, iar asta s-a vãzut în joc. Au existat si câteva momente mai aprinse între jucãtorii celor douã echipe, însã arbitrii delegati la acest meci au reusit sã le gestioneze cu profesionalism pentru a nu degenera. Tot în cea de-a doua reprizã a fost consemnatã si o accidentare mai gravã a unui jucãtor de la CS Nãvodari, pentru care a fost nevoie de intrarea ambulantei pe teren. Dacã în prima jumãtate a reprizei gazdele si-au mai trecut în cont încã 10 puncte, oaspetii au reusit pe final sã marcheze un eseu de onoare. Scorul de 42 – 5 înregistrat la final este considerat de antrenorul RC Bârlad, prof. Ioan Harnagea, unul corect dupã modul cum s-a desfãsurat partida. “Scorul reflectã ceea ce s-a întâmplat în teren, desi CS Nãvodari este un adversar redutabil, cu jucãtori de valoare. Sunt convins cã nu si-au spus ultimul cuvânt. Am reusit o primã reprizã asa cum ne-am dorit-o. Am avut atitudine si ne-am impus încã din primele minute. Apãrarea a fost agresivã iar ei n-au reusit sã ne creeze prea multe probleme. Dacã în prima reprizã s-au respectat indicatiile tactice, în cea de-a doua parte am lãsat-o mai moale si nu am mai avut aceeasi vitezã. Am intrat în jocul oaspetilor si am comis multe greseli. Etapa viitoare ne asteaptã un meci foarte greu în deplasare cu CS Poli Agro Iasi, ei ocupând chiar prima pozitie în clasament. Au în lot jucãtori foarte buni, unii chiar plecati de la noi. Sperãm sã facem o surprizã frumoasã si sã ne întoarcem acasã cu încã o victorie”, a declarat prof. Ioan Harnagea, antrenorul Rugby Club Bârlad.