15.4 C
19-mai-2024

Succes important pentru Rapid Brodoc

VICTORIOȘI… Rapid Brodoc continuă seria rezultatelor pozitive în play-out-ul Ligii 3, după ce a câștigat miercuri seara, pe teren propriu, în fața celor de la Viitorul Darabani, cu 2-0 (0-0), prin golurile înscrise de Fernandes Baltazar și Alexandru Azoiței. Cu acest succes, “alb-vișinii” acumulează 22 de puncte și se apropie la un singur punct de locul trei.

Rapid Brodoc a învins Viitorul Darabani (2-0) și a obținut o victorie importantă în cursa pentru evitarea retrogradării. După o primă repriză echilibrată, cu destul de puține ocazii de gol, în care Brodocul a avut o posesie superioară a mingii, rezultat a fost egal, 0-0. În actul secund, partitura s-a schimbat radical. Fotbaliștii vasluieni au ieșit de la vestiare mai motivați și au preluat controlul partidei. Brodocul a atacat permanent și a reușit să înscrie în minutul 68, prin portughezul Fernandes Baltazar, după o pasă superbă oferită de francezul Terry Desrues. Șase minute mai târziu s-a făcut 2-0, Alexandru Azoiței a înscris din patru metri, după o învălmășeală în careul oaspeților. Diferența de scor putea fi mai mare, dar Eduard Ponea a fost autorul unei ratări incredibile. N-a putut înscrie cu poarta goală, după ce i-a furat mingea portarului advers. S-a terminat 2-0, iar Brodocul ajunge la patru meciuri fără înfrângere în play-out. În runda următoare, sâmbătă, 6 mai, Rapid Brodoc va sta, urmând ca pe 13 mai să joace, în deplasare, cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc 2.