17.4 C
09-mai-2024

Un nou rezultat bun pentru atletul bârlădean Dragoș Năstasă

PE PODIUM… Atletul Dragoș Năstasă, dublu legitimat la CSȘ Bârlad și CSM Onești, s-a clasat pe locul 4 la seniori și pe locul 3 la Under 23 în proba de 400 metri la Campionatele Naționale de sală pentru seniori și U23 – București.

Atletul pregătit de Lucian Bolgar a încheiat cursa în 49 de secunde și 53 de sutimi și a cucerit medalia de bronz la U23, în timp ce în clasamentul seniorilor s-a clasat pe poziția a 4-a. Competiția a fost câștigată de Alexandru Voinea (CSO Voluntari, cu timpul 48,23), sportiv care s-a clasat pe primul loc și la U23, fiind născut în anul 2003. În vârstă de doar 18 ani, Dragoș Năstasă este încă junior 1, iar la începutul acestei luni a devenit campion balcanic în Serbia, la Under 20, competiția unde a luat și bronzul cu ștafeta masculină de 4×400 m. În ianuarie, Dragoș Năstasă a terminat pe locul 5 la Concursul Internațional de Atletism Indoor din Ungaria.