9.9 C
18-mai-2024

Vasluiul, victorie la pas cu Stiinta

HC Vaslui – Stiinta II Bacãu 33-28 (19-11)

LEJER… În prima etapã de pe teren propriu din returul II al Diviziei A, HC Vaslui a întâlnit lanterna rosie, Stiinta II Bacãu. Deznodãmântul nu a constituit o surprizã, vasluienii câstigând fãrã prea mari probleme într-un meci care se anunta dificil, asta în cazul în care bãcãuanii ar fi adus si câteva piese grele de la prima echipã.

Spre norocul trupei lui Gugles, Bacãul nu a adus niciun jucãtor de la prima echipa, iar Vasluiul a învins fãrã probleme si continuã drumul cãtre realizarea obiectivului propus. Jucãtorii au fãcut o partidã bunã si la cabine au intrat cu un avantaj de sapte goluri. Jocul bun a continuat si în partea secundã, iar pe final au intrat si handbalistii care au evoluat mai putin în aceastã editie de campionat. În cele din urmã, bãietii lui Gugles au câstigat cu 33-28, într-o partidã în care în niciun moment nu s-a pus problema învingãtoarei. Dupã acest joc, Vasluiul acumuleazã 27 de puncte si rãmâne pe locul doi, cu douã mai mult decât Universitatea Galati. La finalul jocului, antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a declarat multumit si sperã ca acest rezultat sã dea încredere echipei în vederea jocurilor urmãtoare. “O victorie muncitã, în care ne-am detasat în prima reprizã printr-o mobilizare exemplarã a jucãtorilor nostri. Am jucat cu cap si am reusit sã facem câteva combinatii spectaculoase, care ne-au adus o diferentã confortabilã la pauzã. În partea a doua am folosit toti jucãtorii, astfel cã jocul a fost mult mai modest. Dusul rece de la Suceava cred cã a fost învãtãturã de minte, iar rezultatul cu Bacãu ne dã încredere înaintea jocului cu LPS Piatra Neamt, pe care dorim sã-l câstigãm”, a spus Liviu Gugles. Pentru HC Vaslui au marcat: Bãhnãreanu (6 goluri), Moldovanu (5), Lãpusneanu (4), Secarã, Filip, Câmpanu si Sava (câte 3), Anton si Barac (câte 2), Mihalcia si Tucaliuc (câte un gol).