17.2 C
29-apr.-2024

Victorie pentru HC Vaslui la revenirea din vacantã.

HC Vaslui a reusit o victorie clarã în prima partidã amicalã desfãsuratã în aceastã pauzã competitionalã, trecând fãrã probleme de cei de la CSU Galati pe care i-a învins la o diferentã de 12 goluri. Meciul a început tare pentru oaspeti, elevii lui Bibirig reusind sã se distanteze si la 5 goluri în prima jumãtate a primei reprize, scor 10-4. Vasluienii au mai scãzut din turatia motoarelor spre finalul primei pãrti iar Galatiul a profitat din plin, reducând diferenta pânã la un gol, scor 19-18.Gazdele au intrat totusi cu un avantaj linistitor la vestiare, scor 20-18, dupã ce Sabin Ignat l-a învins pe Vârlan cu un sut din afara careului de 9 m. Încercând mai multe formule de joc, cu schimbãri de jucãtori aproape non-stop, Leonard Bibirig le-a dat tuturor elevilor sãi ocazia sã joace, repriza a doua fiind una la discretia gazdelor pe tot parcursul ei. Galatiul nu a reusit sã echilibreze jocul, iar diferenta a crescut din ce în ce mai mult, 46-34 fiind scorul înregistrat la fluierul final al arbitrilor. Principalii marcatori ai echipei au fost fratii Bujor, Gabi cu 10 reusite respectiv Mihai cu 7 goluri. HC Vaslui are programat un nou amical sâmbãtã, de la ora 11:00, cu Politehnica Iasi.