10.4 C
16-mai-2024

Amicale utile pentru HC Vaslui

HC Odorhei – HC Vaslui 43-37 (23-19)

VERIFICÃRI… HC Vaslui a pierdut ambele meciuri de pregãtire cu HC Odorhei, dinaintea returului Diviziei A, care va începe pe 26 ianuarie. În primul meci, handbalistii vasluieni au fost învinsi cu 34-31, iar în cel de-al doilea joc au cedat cu 43-37.

Handbalistii vasluieni au disputat luni si marti ultimele meciuri de verificare dinaintea reînceperii campionatului. Astfel, trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a jucat o dublã amicalã cu HC Odorhei, echipã care se aflã pe locul cinci în Liga Nationalã. Misiunea vasluienilor era din start un dificilã, deoarece HC Odorhei evolueazã în esalonul superior si are un lot valoros. Desi a cedat, Vasluiul a jucat bine în prima partidã, gazdele reusind sã se impunã la o diferentã de doar trei goluri, scor 34-31. În cel de-al doilea joc, HC Odorhei a controlat partida, în timp ce bãietii lui Bibirig s-au multumit sã se tinã aproape de una dintre cele mai puternice echipe din tarã. Vasluienii au rezistat destul de bine, iar la pauzã gazdele conduceau cu patru goluri, 23-19. În repriza secundã, Leonard Bibirig a trimis în teren linia a doua, jucãtori care s-au descurcat bine, având în vedere cã au dat piept cu Andrei Mihalcea si Talas Huba, jucãtori convocati la echipa nationalã a României. Meciul s-a încheiat cu victoria celor de la HC Odorhei, scor 43-37. Cel mai bun jucãtor al Vasluiului a fost Cãlin Hagiu, cel care a marcat de 12 ori în poarta Odorheiului. Pentru HC Vaslui au înscris: Hagiu (12 goluri), S. Ignat (6), Bejinariu (4), Soare (4), M. Ignat (3), Anton (2), Cotinghiu (2), S.Iacob (2), Acatrinei (2).