9.6 C
16-mai-2024

Clasãri pe podium pentru atletii CSS Bârlad

Atletism

DE VIITOR… Noi rezultate excelente pentru atletii Clubului Sportiv Scolar Bârlad. Sportivii pregãtiti de Lucian Bolgar au obtinut mai multe clasãri pe podium la Campionatul National atletism pentru juniori de la Pitesti, prima etapã de pregãtire în care s-au acordat doar puncte.

Stefania Cristea-Buhus (Junioarã 2) s-a clasat pe primul loc în proba de aruncare a sulitei, la juniori 1, si pe locul doi la seniori si tineret. Denis Totoi a terminat pe locul doi în proba de 800 de metri, la juniori 2, iar la 400 metri s-a clasat pe locul 3, în ambele probe reusind câte un nou record personal. Alexandru Goga s-a clasat pe locul trei la 400 m garduri, iar Andrei Anton a terminat pe pozitia a doua la 200 de metri obstacole, juniori 2. La mars, în proba de 10.000 de metri, Sorana Tutu (J1) a încheiat cursa pe locul trei, cu timpul 1:00:51.98, realizând un personal best. Tot la mars, dar în proba de 5.000 de metri, Mihaela Florea (J2) a teminat pe locul trei, cu timpul 3:10.11 (record personal). “Nu se putea mai mult, în conditiile în care sunt un singur antrenor si a trebuit sã mã împart la probe de plat, garduri, obstacole, mars, sulitã si greutate. E un început bun de sezon competitional în aer liber. A fost o competitie foarte grea, la care am concurat si dimineata si dupã-amiaza si în ziua urmãtoare, asa cã sunt multumit de rezultate.”, a spus Lucian Bolgar, antrenor la Clubul Sportiv Scolar Bârlad.