24.8 C
23-mai-2024

CSM Vaslui urcă deasupra locurilor de baraj

SUCCES… Etapa a 24-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin a fost cum nu se poate mai favorabilă echipei CSM Vaslui. Băieții pregătiți de Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu au trecut sâmbătă, cu scorul 29-27 (16-14), de Politehnica Timișoara, în vreme ce CSU Suceava a pierdut cu Turda (28-29), iar CSM Bacău a terminat la egalitate cu HC Buzău (24-24), alte două formații implicate în lupta pentru evitarea locurilor de baraj.

Handbaliștii vasluieni, care aveau nevoie de o victorie ca să rămână în cursa pentru evitarea barajului, au făcut un meci foarte bun, rămânând în avantaj până la final, chiar dacă bănățenii s-au apropiat periculos în mai multe rânduri. Prima repriză a fost una echilibrată, în care cele două formații au trecut pe rând la conducere. Timișoara a avut 8-5 și 11-10, dar de fiecare dată Vasluiul a revenit și a întors scorul. CSM-ul a intrat la vestiare cu un avans de două goluri, 16-14, iar în repriza secundă s-a distanțat și la cinci goluri, 21-16. S-a terminat 29-27, iar Vasluiul urcă deasupra locurilor de baraj. Golurile Vasluiului au fost reușite de Florin Acatrinei (8 goluri), Răzvan Chiratcu (6), Gabriel Cumpănici (5), Dragoș Soare (3), Andrei Popa (2), Silvian Amihăesi (2), Vladyslav Kobzîi (2) și Alexandru Ionescu (1). În clasament, CSM Vaslui se află pe locul 9, cu 26 de puncte, la egalitate cu HC Buzău (locul 10, 26 de puncte) și cu două puncte peste CSU Suceava, echipă aflată pe locul 11, cu 24 de puncte. În ultimele două runde, Vasluiul joacă, în deplasare, cu CSM Odorheiu Secuiesc și, acasă, cu CSM Focșani.