8.7 C
16-mai-2024

Debut cu dreptul!

Politehnica Iasi – HC Vaslui 28-35

VICTORIE… HC Vaslui a debutat cu dreptul în noul sezon al Diviziei A la handbal, învingând în derby-ul etapei, pe Politehnica Iasi cu scorul de 28- 35, Meciul urmãtor urmeazã sã se dispute pe teren propriu, miercuri, în compania formatiei CS Alexandria.

Elevii lui Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au început noul sezon cum nu se putea mai bine pentru ei, întorcându-se de sâmbãtã de la Iasi cu o victorie. Handbalistii vasluieni au arãtat cã au sigurantã în joc conducându-i pe ieseni cu cel putin patrpatru goluri. În finalul primei reprize, acestia au dat usoare semne de relaxare, oferindu-le jucãtorilor ieseni sã se apropie la doar douã goluri de ei, scorul de pe tabelã arãtând 14-16. În repriza a doua, handbalistii au venit de la vestiare mult mai motivati, reusid sã reducã din diferentã destul de repede prin golurile marcate de Nemenco, jucãtor adus în aceastã varã de la Politehnica Iasi. Într-o formã bunã s-a aflat si Closca, portar care a salvat poarta Vasluiului în nenumãrate rânduri. Scorul final a arãtat 28-35, handbalistii trecându-si în cont prima victorie din acest de sezon. Pentru HC Vaslui au marcat: Nemenco(8), Caciuc si Soare(cate 7), Ifrim, Barac, Bejinariu si Arbore(câte 3), iar Musteatã un singur gol. Urmãtoarea partidã a formatiei noastre este programatã miercuri de la ora 18:00, atunci când handbalistii vasluieni vor primi vizita celor de la CS Alexandria