19.9 C
03-iun.-2024

Ei sunt viitorul: Vasluiul dă patru jucători la naționalele U16 și U15

DE VIITOR… La doar 15 ani, vasluianul Ianis Podoleanu este unul dintre cei mai promițători tineri fotbaliști. Tânărul mijlocaș a marcat două goluri pentru România U15 în amicalul cu echipa similară a Iordaniei, scor 5-0. Printre titulari s-a mai aflat și bârlădeanul Raul Alecsăndroaie, transferat de FCSB de la Atletic Bârlad.

Ianis Podoleanu (Farul) și Raul Alecsăndroaie (FCSB) continuă evoluțiile bune la naționala Under 15. În amicalul cu Iordania U15, mijlocașul crescut la Real Juniorul Vaslui și LPS Vaslui a marcat o “dublă”, în minutele 39 și 64, fiind mai apoi înlocuit în minutul 77. De partea cealaltă, Raul a fost schimbat în minutul 74. Selecționata U15 a României a efectuat un stagiu de pregătire cu două meciuri amicale împotriva Iordaniei U15. În primul meci, “tricolorii” au terminat la egalitate, 1-1, pentru ca în cel de-al doilea joc să se impună cu 5-0. De asemenea, Vasluiul a dat doi jucători și la naționala U16, care a învins Chile U16 cu scorul de 8-0. Rareș Munteanu (Farul) a fost rezervă și a fost introdus în minutul 75, iar Diego Burlacu (FC Bacău) a fost trimis în teren în minutul 61. România U16 va mai disputa două meciuri de pregătire la Turneul de Dezvoltare din Israel, cu Israel U16 (23 februarie) și Cehia U16 (26 februarie).