7.2 C
14-mai-2024

Examen înaintea partidei de luni (foto)

Victorie de moral pentru galben verzi (FC Vaslui-Miroslava 3-0)

CÂSTIGURI…Scandalul iscat dupã amicalul cu Petrolul Moinesti a lãsat urme asupra antrenorului Ilie Stan. În amicalul de asearã, contra celor de la Stiinta Miroslava accesul publicului a fost permis, ceea ce a fãcut ca în jurul terenului de antrenament sã se adune peste 300 de fani. Acestia au asistat la un spectacol fostbalistic, la finalul cãruia rezervele echipei FC Vaslui au reusit sã se impunã cu scorul de 3-0 în fata celor de la Miroslava. Pe lângã victoria obtinutã, Stan a mai câstigat si câtiva jucãtori, dintre cei care au evoluat asearã, fundasul Ionut Balaur a avut cea mai sigurã evolutie.

Sub supravegherea atentã a jucãtorilor din primul 11, fotbalistii care prind mai greu echipa au sustinut asearã un examen destul de greu contra divizionarei C, Stiinta Miroslava. Dacã la prima vedere, partida era consideratã una facilã, faptul cã fotbalistii trimisi în teren de Stan nu au mai jucat împreunã, s-a vãzut asupra jocului. Cu toate acestea, FC Vaslui a reusit sã se impunã cu scorul de 3-0. Primul care a marcat a fost cãpitanul de asearã, Buziuc acesta deschizând scorul în minutul 8, cu o executie superbã. L-a urmat în a doua reprizã Jakub Wilk (min77) si Sabrin Sburlea (79). Desi a avut trei marcatori, cel mai bun jucãtor al Vasluiului în partida de asearã a fost fundasul central Ionut Balaur, acesta câstigând toate duelurile cu adversarii. Cu o evolutie extrem de sigurã, vasluianul i-a arãtat antrenorului cã este un jucãtor pe care se poate baza oricând.

Nedzipi, singurul jucãtor nefolosit

Macedoneanul venit la Vaslui pentru a-l înlocui pe Wesley a fost singurul jucãtor din echipa rezervelor care nu a fost folosit asearã. Mijlocasul se pare cã nu se aflã în cele mai bune relatii cu banca tehnicã, acesta pãrãsind terenul extrem de dezamãgit de faptul cã nu a fost introdus pe teren.

Echipa introdusã pe teren de Ilie Stan

Cerniauskas- Popovici, Heil, Balaur, Ortiz, Wilk, Buziuc, Daminutã, Viveiros, Pozder, Sburlea. În repriza a doua au mai intrat Adrian Nenitã si Marius Mares