20.2 C
17-mai-2024

FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor, după 3-1 în finala cu Manchester United

FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins formaţia engleză Manchester United cu scorul de 3-1 (1-1), sâmbătă seara, în finala jucată pe stadionul Wembley din Londra. Pentru Barca au marcat Pedro Rodriguez (27), Leo Messi (54) şi David Villa (69), golul de onoare al lui United fiind reuşit de Wayne Rooney (34).

Finala a debutat cu minute de tatonare, întrerupte de prima ocazie a meciului, semnată de Rooney (8), care a scăpat spre poartă, dar a ieşit bine Valdes şi a respins. Barca a luat apoi jocul pe cont propriu, prestând acelaşi joc obişnuit, fotbalul total cu care impresionează de vreme bună. Pedro (16) a reluat pe lângă poartă din 6 metri, apoi Villa (20, 21) a tras la poarta lui van der Sar, pentru ca Barcelona să deschidă scorul în min. 27: o pasă de geniu a lui Xavi a ajuns la Pedro, care a pătruns şi a marcat: 1-0. United a replicat la scurt timp, a recuperat o minge în jumătatea iberică, iar Rooney, la capătul unei combinaţii cu Giggs, aflat în ofsaid, a restabilit egalitatea: 1-1 (34). Până la pauză, Barca a mai avut două situaţii bune de gol, dar Pedro (42) şi Messi (43) nu au ajuns la baloane trimise în faţa porţii.
În partea secundă, Barcelona a apăsat şi mai mult pe acceleraţie, şi-a masat adversarul în propriul careu, a pasat enorm de mult, jucătorii de la MU fiind practic spectatori minute bune, a recuperat chiar în careul englezilor şi a reuşit să se desprindă pe tabelă. Dani Alves (52) a rămas singur cu portarul, dar a tras în van der Sar. La scurt timp, Leo Messi (54) a primit o minge la distanţă de poartă, a pătruns şi a tras prin surprindere aducând formaţia blaugrana în avantaj: 2-1. A fost al 12-lea gol în această ediţie de Champions League pentru micuţul argentinian. Messi a fost apoi ţinta unui fan a pătruns pe teren, care i-a pus un fular de gât (58), fiind reţinut apoi de stewarzi. Messi a fost în continuare în prim plan, cu un şut tras din unghi, respins de portarul olandez (63), după care a încercat să marcheze cu călcâiul din apropiere, dar Fabio a respins (65). După şuturi de la distanţă expediate de Xavi (66) şi Iniesta (67), apărate de van der Sar, David Villa a marcat pentru 3-1, cu un şut splendid la vinclu, de la circa 20 de metri.
Cu două goluri avantaj, Barcelona a ridicat piciorul de pe acceleraţie şi Manchester a urcat, fără a crea însă pericol la poarta lui Valdes. Merită consemnate şuturile lui Rooney, peste poartă (70), şi Nani (85). Ultima ocazie a fost a lui Afellay (90+3), al cărui şut a fost reţinut de van der Sar.
Pe final, Guardiola i-a oferit şansa de a juca şi de a ridica trofeul lui Carles Puyol, căpitanul de drept al echipei, care a avut un sezon presărat cu accidentări.
Barca a câştigat trofeul de patru ori şi a pierdut alte trei finale (una în faţa Stelei, în 1986, la Sevilla), în timp ce United şi-a trecut în palmares trofeul în trei rânduri, pierzând o finală. Cele două formaţii s-au mai întâlnit în ultimul act al competiţiei în 2009, la Roma, când catalanii au câştigat cu scorul de 2-0.

Cele mai multe trofee în Liga Campionilor/Cupa Campionilor Europeni le-a câştigat Real Madrid, 9 la număr, urmată de Milan – 7, Liverpool – 5 etc.

Pe ţări, Spania are acum 13 trofee, urmată de Italia – 12, Anglia – 11, Olanda şi Germania, câte 6, etc.

Este pentru a şasea oară când Londra găzduieşte finala celei mai prestigioase competiţii intercluburi de pe continent, Barcelona câştigând aici primul trofeu din cele trei pe care le are în vitrină (1-0 cu Sampdoria, după prelungiri). Şi Manchester s-a încoronat campioană la Londra, în 1968 (4-1 cu Benfica, după prelungiri).