16.1 C
23-mai-2024

„Fotbalul ne-a dat o palmã” (FOTO)

Pedepsiti desi au jucat bine

GHINION…FC Vaslui a pierdut 3 puncte importante în lupta pentru locurile de cupã europeanã, luni, scor 0-1 cu FC Botosani. La capãtul unui joc pe care l-au controlat în totalitate, galben-verzi s-au vãzut nevoiuti sã iasã înfrânti de pe teren doar în urma executiei fantastice a lui Danci din minutul 79. „Fotbalul ne-a dat o palmã în meciul ãsta, nu a câstigat echipa mai bunã. E pãcat cã am pierdut în urma unei executii de la hotel de la Racova.” a declarat Ciobotariu dupã meci.

Partida a început sub o dominare teritorialã clarã a vasluienilor care si-au arãtat intentiile încã din minutul doi prin sutul expediat de Liviu Antal la poarta lui David Lazãr. Oaspetii au rãspuns abia în minutul 15, prin Danci, executia fiind una extrem de modestã. Cea mai mare ocazie a primei reprize avea sã vinã doar un minut mai tarziu, la originea sa aflându-se Gil Bahia. În urma unui contraatac scoalã, acesta l-a servit ideal pe Viveiros, însã „latul” lusitanului a trimis mingea departe de poarta nou promovatei. Cu zece minute înainte de pauzã, Croitoru a reamintit vasluienilor de jucãtorul care încânta pe Municipal, executia sa din afara careului ratând de putin spatiul apãrat de Cerniauskas. Gil Bahia (min 37), Piotr Celeban (40) dar si Temwanjera (43) exaspereazã audienta prezentã la meci cu ocaziile monumentale ratate, astfel cã cele douã echipe intrã la egalitate la vestiare, scor 0-0. Repriza a doua a început în aceeasi notã, cu Madson scãpând singur cu Lazãr, care a evitat deschiderea scorului printr-un picior lãsat în spate, ca la handbal. În minutul 63, Fulop a tras în stâlpul portii din 17 metri. Oaspetii au terminat deplasarea de la Vaslui cu un om mai putin, dupã ce Marius Croitoru a primit cartonas rosu pentru o interventie durã asupra lui Viveiros (71). Doar Divinitatea le mai putea garanta botosãnenilor câstigarea celor 3 puncte, iar Danci stia acest lucru. „Doamne ajutã, am nevoie de ajutorul Tãu” s-a putut citi pe buzele jucãtorului în minutul 79, înainte de executia care avea sã înghete Municipalul. Sut de la 35 de metri, blit Cerniauskas iar „ros-alb-albastrii” au repetat istoria din tur, înscriind în ultimele minute ale jocului. 0-1 pentru FC Botosani, iar formatia din nordul Moldovei a izbutit o perfomantã unicã în aceastã editie campionat, fiind singura echipã care câstigã toate punctele din confruntarea cu FC Vaslui. ” Nu vreau sã scad din meritele adversarilor, dar azi ( n.r ieri) nu a câstigat echipa mai bunã. Ne-a lipsit luciditatea din fata portii iar acest lucru ne-a costat. Fotbalul ne-a dat o palmã, dupã numeroasele ocazii avute. Am primit un gol de la hotel de la Racova, însã acest lucru nu ne face sã pãrãsim lupta pentru Europa. Mergem la Timisoara sã câstigãm meciul.” a declarat dupã meci, antrenorul Vasluiului, Liviu Ciobotariu.