18.3 C
17-mai-2024

HC Vaslui, la mâna Sucevei!

Universitatea Galati – HC Vaslui 32-28 (11-8)

ÎNFRÂNGERE USTURÃTOARE… HC Vaslui a pierdut derby-ul etapei de la Galati, 32-28, dupã o partidã în care elevii lui Gugles s-au bãtut singuri, ratând cu seninãtate din pozitii foarte clare. Acum, Vasluiul depinde de rezultatul meciului din etapa viitoare, dintre CSU II Suceava si Universitatea Galati. Pentru a obtine calificarea, HC Vaslui trebuie sã învingã Poli Iasi, iar Galatiul sã nu învingã la Suceava.

Presiunea rezultatului si-a pus amprenta pe evolutia jucãtorilor vasluieni, care au ratat nepermis din pozitii de unu la unu cu portarul si chiar din aruncãri de la sapte metri. De partea cealaltã, Galatiul a pornit bine si dupã câteva minute conducea cu 5-2. Pânã la pauzã diferenta a rãmas tot de trei goluri, 11-8, iar în partea secundã gãlãtenii au profitat la maxim de greselile noastre. La un moment dat, gazdele aveau opt goluri (31-23) avans în fata Vasluiului, care si-a mai revenit pe final, (32-28). În urma acestei înfrângeri, calculele calificãrii se mutã de la Galati, pentru cã Universitatea depinde doar de ea, în timp ce bãietii lui Gugles au nevoie de jocul rezultatelor. Vasluiul trebuie sã învingã Politehnica Iasi si sã astepte pasul gresit al gãlãtenilor în meciurile cu CSU II Suceava (deplasare) si Stiinta II Bacãu (acasã). Golurile Vasluiului în partida de sâmbãtã au fost marcate de: Secarã (6 goluri), Câmpanu (5), Bãhnãreanu (4), Tucaliuc si Anton (câte 3), Lãpusneanu (2), Filip, Barac, Moldovanu, Mihalcea si Volocariu (câte un gol).