7.2 C
14-mai-2024

I-au lãsat cu buza umflatã

Dunãrea Cãlãrasi – HC Vaslui 23-24

MAI BUNI…Atunci când vor, pot ! Jucãtorii Vaslui au demonstrat sâmbãtã seara, pe terenul Cãlãrasiului cã dacã echipa nu se confruntã cu probleme financiare, atunci, acestia se pot bate de la egal la egal cu orice adversar din Liga Nationalã. Venitã pe cai mari dupã ce etapa trecutã s-a impus pe terenul Turdei, si cu un public extrem de efervescent în spate, echipa antrenatã de Aihan Omer nu s-a asteptat nici o secundã ca HC Vaslui sã-i punã vreun fel de problemã. Numai cã socotelile de acasã nu s-au potrivit cu cele din târg ! Dunãrea a avut în fatã o echipã foarte bine motivatã psihic, mult mai discipliatã tactic, cu o dorintã de a câstiga mult mai mare, dar si cu un portar, Bogdan Pralea, din nou în zi de gratie. Rezultatul? Poate una dintre cele mai mari surprize ale turului de campionat, Dunãrea Cãlãrasi – HC Vaslui 23-24.

Startul de meci i-a apartinut formatiei gazdã. Dupã ce runda precedentã a reusit sã câstige toate cele trei puncte pe terenul Potaissei Turda, Cãlãrasiul a trecut repede în avantaj si în partida de sâmbãtã, dupã primele patru minute, aceasta conducând cu scorul de 3-0. Urmeazã prima tresãrire de orgoliu a vasluienilor iar dupã 9 minute, tabela indica egal, scor 4-4. Sania marcheazã din nou pentru Dunãrea, însã elevii lui Bibirig revin în joc si chiar preiau conducerea, scor 6-7, prin Bujor, în minutul 15. Finalul de primã reprizã apartine „ros-albastrilor” care intrã la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 10-13. Perioada 45-47 min apartine cãlãrãsenilor, care preiau din nou conducerea prin Kumogorodsky, scor 18-17. Echilibrul partidei se rupe în minutul 48 al partidei, când Vasluiul preia din nou avantajul, scor 19-20 si nu-l mai pierde pânã la finalul partidei. Degeaba s-au mai chinuit Gurkovsky si Nicolae sã le aducã bucuria celor peste 1000 de fani prezenti în Salã, jocul Vasluiului a fost fãrã fisurã ! Atât în apãrare, acolo unde Bogdan Pralea si Nelutu Stan au pãstrat plasa portii intactã, cât si în ofensivã, acolo unde Mihai Bujor(8 goluri), Soare si Hagiu (cate 4 goluri) au fãcut legea. Rezultatul ? Poate cea mai importantã victorie a handbalului vasluian în acest tur de Ligã Nationalã, scor final 24-23 pentru elevii lui Bibirig. Performanta uriasã având în vedere cã punctele au fost obtinute pe terenul liderului, dar care ar putea fi depãsitã miercuri, în partida cu Baia Mare. O victorie a Vasluiului cu maramuresenii coroboratã cu o înfrângere Timisoarei cu Stiinta Bacãu ar asigura favoritilor nostri o clasare în afara zonei rosii a clasamentului.