9.7 C
17-mai-2024

Liga 3 | Egalați pe final

REMIZĂ… CSM Vaslui continuă parcursul foarte bun în meciurile din deplasare. “Roș-alb-albaștrii” s-au întors cu un punct din duelul cu Șomuz Fălticeni (2-2), fiind egalați pe final.

GHINION… CSM Vaslui pierde două puncte importante în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii 3. Echipa vasluiană a condus cu 1-0 și 2-1, dar a plecat cu un singur punct de la Fălticeni (2-2), după ce a fost egalată în minutele de prelungiri. Golurile Vasluiului au fost reușite de Deleanu și Buhăescu.

Vasluiul a intrat în zodia remizelor. Echipa pregătită de Adi Racoviță și Gabriel Crăciun a obținut al 5-lea rezultat de egalitate din Liga 3, scor 2-2, pe terenul celor de la Șomuz Fălticeni. CSM-ul a marcat în minutul 38 prin Paul Deleanu, însă scorul pauzei a fost 1-1, după ce atacantul gazdelor, Cătălin Pîntea (min. 45), a profitat de greșeala portarului Dohotariu. Imediat după pauză, Vasile Buhăescu (48) a înscris pentru 2-1, dar fălticenenii au înscris pentru 2-2 în minutul 91, prin Stoian. De menționat că Vasluiul a jucat din minutul 70 în inferioritate numerică, după ce Sebastian Țârțârău a văzut cartonașul roșu. În urma acestei remize, CSM Vaslui coboară pe locul 5, cu 14 puncte, la două puncte de Miroslava, formație pe care o vor întâlni în următoarea etapă, la Vaslui.

Brodocul, înfrângere la scor cu Rădăuți

Rapid Brodoc a evoluat sub așteptări și a plecat cu “plasa plină” de goluri din confruntarea cu Bucovina Rădăuți, scor 0-5 (0-4). Trupa pregătită de Romică Dorin a fost de nerecunoscut și nu a avut nicio șansă în duelul de sâmbătă. Oaspeții au început meciul în forță și după 17 minute aveau deja 3-0 pe tabelă. Golurile oaspeților au fost marcate de Netbai (2, 32 – penalty), Alecsandru (15), Ciobanu (17, 78). “Alb-vișinii” rămân pe ultimul loc în Liga 3, cu doar 7 puncte.