15.2 C
16-iun.-2024

LIGA ZIMBRILOR | Vasluiul speră la salvarea directă

REUȘITĂ… CSM Vaslui a spart gheața și a obținut prima victorie în campionat în 2023. Vasluienii au câștigat, la limită, 25-24, duelul cu CSM Bacău.

VICTORIE… CSM Vaslui a bifat un succes foarte important cu Știința Bacău, scor 25-24 (14-15), și s-a apropiat la un singur punct de locul 10, primul de deasupra locurilor de baraj. A fost un meci dominat în cea mai mare parte de echipa noastră, chiar dacă în final băcăuanii s-au apropiat amenințător.

În prima repriză, Vasluiul a condus aproape în permanență și a părut că va intra în avantaj la vestiare. Trupa pregătită de Bogdan Pralea a condus 9-7, 11-9 și 14-12, dar a avut un moment de relaxare la finalul reprizei, când băcăuanii au reușit să întoarcă scorul și să intre în avantaj la pauză, 14-15. În partea secundă, vasluienii s-au mobilizat și au revenit la conducerea meciului, învingând în final la o diferență de un singur gol, așa cum a obținut mai toate victoriile din acest sezon, 25-24. Pentru CSM Vaslui au marcat Florin Acatrinei (8 goluri), Maxim Oancea (6), Gabriel Cumpănici (3), Dragoș Soare (3), Rareș Păunică (2), Vladimir Carali (1), Răzvan Chiratcu (1) și Bogdan Cîrchea (1). „CSM Vaslui obține a șpasea victorie din acest sezon, după un meci în care handbaliștii noștri s-au dăruit în totalitate și au oferit un spectacol de calitate. Cu Valentin Petrila în zi de grație, dar și cu Florin Acatrinei și Maxim Oancea, principalii marcatori, Vasluiul a oferit o lecție de handbal jucat cu sufletul. Handbaliștii pregătiți de Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu au avut susținerea celor 700 de suporteri prezenți în Polivalentă, încurajările acestora fiind răsplătite cu o victorie pe deplin meritată”, au transmis oficialii CSM Vaslui. După 20 de etape, CSM Vaslui se află pe locul 11, cu 20 de puncte, la un singur punct de CSU Suceava. În runda următoare, Vasluiului joacă, în deplasare, cu Potaissa Turda, partidă care se va disputa sâmbătă, 18 martie.