9.6 C
16-mai-2024

LPS Vaslui a cucerit cinci medalii la Nationalele de la Pitesti

Atletism

MEDALIATI… Atletii Liceului cu Program Sportiv Vaslui au urcat pe podium la Campionatul National de atletism si Cupa României de la Pitesti. La juniori 3, Vlad Cãlinescu a cucerit trei medalii de argint, în timp ce Ionut Sorea a luat o medalie de bronz. La fete, Under 16, Miruna Hatmanu a câstigat argintul în proba de 400 metri.

La finalul sãptãmânii trecute, la Pitesti, s-a desfãsurat etapa finalã a Campionatului National de atletism (seniori, Under 23 si juniori) si Cupa României la atletism. Atletii Liceului cu Program Sportiv Vaslui au cucerit cinci medalii, dintre care patru de argint si una de bronz. Vlad Cãlinescu a luat trei medalii de argint, la juniori 3, în proba de 100 de metri, unde a realizat un personal best (12.20), dar si în probele de 200 si 400 de metri. În proba de 100 de metri, tot la juniori 3, Ionut Sorea a cucerit medalia de bronz, cursã încheiatã cu timpul 12.44, în timp ce în probele de 200 si 400 metri a terminat foarte aproape de podium, pe locul 4. Cei doi sportivi sunt pregãtiti de profesorii Dragos Hãulicã si Dan Anusca. Evolutii bune au mai avut Carmen Ababei, record personal la 200 metri, si Livia Costia la 100 metri. De la LPS Vaslui, pregãtiti tot de profesorii Hãulicã si Anusca, au mai alergat Albert Alexa, Andrei Zugravu si David Prisecaru. O altã performantã remarcabilã a fost realizatã de Miruna Hatmanu, la Under 16. Sportiva pregãtitã de Doina Cretu a încheiat cursa pe locul doi la 400 metri, realizând un nou record personal. În aceeasi probã, Antonia Dragomir, tot de la LPS Vaslui, s-a clasat pe locul sapte.