17.2 C
16-mai-2024

CHINUITI DE FOCSÃNENI

HC Vaslui – CSM Focsani 22-21 (12-10)

FINAL DRAMATIC… Asa cum anunta si Liviu Gugles înaintea partidei, Vasluiul nu a avut deloc un meci usor împotriva Focsaniului, reusind sã se impunã, la limitã, scor 22-21, în ultimele minute ale partidei. Vasluienii au trãit pe muchie de cutit finalul partidei, focsãnenii fiind la un pas de a le strica planurile.

Din pãcate pentru HC Vaslui, o echipã nu se construieste în câteva etape, iar asta s-a vãzut si în jocul de ieri. La fel ca si în celelalte meciuri din acest sezon, Vasluiul a pãrut o echipã care se cautã, în special în faza de atac, unde s-au înregistrat foarte multe greseli nefortate. În prima reprizã, elevii lui Gugles au condus pe tabelã însã la cabine au intrat cu un avantaj de doar douã goluri (12-10). Partea secundã a fost una echilibratã, în care s-a mers umãr la umãr, iar oaspetii au fost la un pas de a strica planurile vasluienilor, mai ales cã în minutul 45 conduceau cu 16-15. Ziua bunã prinsã de portarul Vasiliu, dar si un joc bun în defensivã au fãcut ca Vasluiul sã-si revinã imediat si sã întoarcã rezultatul la 19-16. Atunci când lucrurile pãreau sã-si urmeze cursul firesc, handbalistii vasluieni comit douã erori pe care le vezi doar în campionatele de juniori, iar Focsaniul marcheazã si reintrã în meci. Finalul de joc a fost dramatic, iar Bãhnãreanu si Petraru au înscris în momentele cheie si au adus o victorie mare, dupã o partidã în care vasluienii si-au fãcut singuri meciul greu. Chiar si asa, Vasluiul trãieste gâfâit, dar trãieste! Dupã opt runde se aflã pe locul doi cu 12 puncte.

Gugles: “Suntem în grafic”

La finalul jocului, antrenorul Vasluiului, Liviu Gugles s-a declarat multumit de rezultatul jocului, dar nu si de greselile elevilor sãi. “Ne asteptam sã fie un meci dificil, mai ales cã în ultimii patru ani meciurile directe cu Focsaniul s-au terminat la scoruri apropiate. Am ratat foarte mult si le-am dat posibilitatea adversarilor sã tinã aproape. E important cã am câstigat acest joc si suntem în grafic pentru realizarea obiectivului”, a declarat Liviu Gugles.