15.7 C
16-mai-2024

DEBUT CU GHINION

MODESTI… FC Vaslui a dat din nou rateu cu o echipã de nivel mediu al fotbalului românesc. Trupa lui Gabi Balint a terminat la egalitate, 1-1, partida cu FC Brasov, una la capãtul cãreia au iesit din nou la ivealã carentele din defensiva Vasluiului, dar si greselile centralului Cojocaru, care nu a acordat douã penalty-uri clare!

Debut cu ghinion pentru Gabi Balint pe banca tehnicã a Vasluiului. “Galben-verzii” au remizat, 1-1, cu FC Brasov, dupã o partidã în care vasluienii s-au trezit prea târziu. Nici bine nu a început jocul si “galben-verzii” s-au vãzut condusi pe tabelã. În urma unor erori în lant a vasluienilor, Danquah (4) a deschis scorul dupã ce mingea a lovit în prima fazã bara portii lui Cerniauskas. FC Brasov, o echipã bine organizatã din punct de vedere defensiv a început perfect meciul, dupã care s-a asezat pe douã linii si a încercat sã surprindã pe contraatac, prin rapizii Viveiros si Iulian Popa. “Stegarii” s-au apãrat bine, în timp ce Vasluiul s-a chinuit sã ajungã la poarta lui Mutu. Pânã la pauzã, FC Vaslui nu si-a creat mari oportunitãti de a înscrie, însã trebuia sã primeascã o loviturã de pedeapsã, în minutul 18, când Antal a fost faultat de Machado. Singura ocazie a “galben-verzilor” a apartinut lui Temwanjera, însã acesta nu a reusti sã-l învingã pe Mutu. Dupã pauzã, Gabi Balint a mutat ofensiv, a scos un închizãtor, Jumisse si a introdus un atacant, Vasile Buhãescu. “Galben-verzii” au trecut de la 4-2-3-1 la clasicul 4-4-2, cu douã vârfuri. Mutarea s-a simtit si în teren, Vasluiul creându-si mai multe ocazii de a înscrie. Cu 20 de minute înainte de final, Balint l-a trimis în teren si pe Tendeng, în locul lui Temwanjera, iar golul a apãrut dupã câteva minute. Stanciu executã perfect un corner, iar Charalambous (73) restabileste egalitatea dupã o loviturã de cap din sase metri. Vasluiul putea sã mai înscrie, dar Milanov a ratat, iar arbitrul Cojocaru nu a acordat încã o loviturã de pedeapsã! În ultimele minute, “galben-verzii” au fortat si N’Doye putea înscrie cu capul, dar brasovenii resping, la o fazã în care Vasluiul a cerut din nou penalty! FC Vaslui face un nou pas gresit si mai are sanse doar teoretice de a mai prinde un loc de Europa League.

Stanciu: “Avem ghinion”

Dupã egalul de asearã, fotbalistii vasluieni dau vina si pe ghinion. Mijlocasul Vasluiului, Nicusor Stanciu s-a declarat extrem de supãrat dupã meciul cu FC Brasov. “Sunt foarte supãrat pentru cã începem meciurile de la 0-1 si ne vine foarte greu sã recuperãm. Avem ghinion. Mingea parcã nu vrea sã intre în poartã, asa cum s-a întâmplat si la ultima fazã a meciului”, a declarat Nicusor Stanciu. La ultima fazã a meciului, N’Doye a fost la un pas de a marca golul victoriei, însã brasovenii au respins în ultimul moment. Mijlocasul senegalez a povestit ce s-a întâmplat în ultima fazã a meciului. “Am bãgat capul, iar fundasul m-a lovit. A lovit mingea, dar si capul meu. Dupã meci si-a cerut scuze. La pauzã, antrenorul ne-a zis sã ne trezim, ne-am strâns si am fost la un pas de a reveni. Nu putem spune cã avem un program usor, pentru cã împotriva echipelor mici tot timpul avem probleme”, a spus Ousmane N’Doye.