19.9 C
29-apr.-2024

Debut cu stângul pentru HC Vaslui la Suceava

Din lipsã de concentrare

ÎNFRÂNGERE…Prezentã zilele acestea la Suceava, pentru a onora Memorialul „Mihai Mironiuc”, echipa de handbal a Vasluiului a avut parte de un debut cu stângul, fiind învinsã de formatia gazdã, CS U Suceava, cu scorul de 30-29. În ciuda dominãrii autoritare a jocului, bãietii lui Bibirig au cedat spre finalul partidei, adversarii înscriind golul victoriei în ultimele douã secunde ale meciului. Între timp, vasluienii continuã sã-si arate sustinerea pentru HC Vaslui, numãrul abonatilor pentru sezonul urmãtor al Ligii Nationale ajungând ieri la 200.

HC Vaslui a suferit ieri prima înfrângere din stagiunea de pregãtire pentru noul sezon. Prezentã la memorialul „Mihai Mironiuc” din Suceava, echipa lui Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma au avut ca primã adversarã, formatia gazdã a turneului, CS U Suceava. Partida a început mai bine pentru vasluieni, iar dupã 20 de minute tabela arãta 9-6 în favoarea lor. A urmat o perioadã de decãdere de care adversarii au profitat, în minutul 23 reducând diferenta la 0 goluri, scor 9-9. Pânã la finalul primei reprize cele douã formatii au mers cap la cap, egalitatea fiind stricatã de vasluieni cu câteva secunde înainte de fluierul de final, scorul pauzei fiind 14-13. A urmat o a doua reprizã echilibratã în care ambele echipe au practicat jocul prudentei, iar pânã în minutul 59, egalitatea s-a mentinut necontenit. În ultimele secunde, dupã o interventie caracteristicã, Bogdan Pralea îsi pune echipa pe contraatac, nefructificat însã de compartimentul ofensiv. Imediat, sucevenii au dat replica, iar cu douã secunde înainte de finalul partidei au izbutit golul victoriei, în uralele unui public foarte pãtimas. Scor final, 30-29 pentru Suceava, iar HC Vaslui trebuie sã treacã azi, începând cu ora 17:00, de CSM Cãlãrasi pentru a mai spera la câstigarea turneului. Principalii marcatori ai Vasluiului în partida de ieri au fost Hagiu, Iacob, Barac, S. Ignat cu câte patru goluri, Cotinghiu cu trei reusite, Anton, Tutu, M. Ignat, Rosu cu douã goluri si Ragea si Bujor cu un gol.