16.4 C
16-mai-2024

DEZASTRU PE SEMICERC

CSM Bacãu – HC Vaslui 39-21 (17-5)

ULUITOR… Primul meci important din 2013 al Vasluiului a fost un adevãrat fiasco. Dupã trei victorii consecutive, elevii lui Leonard Bibirig s-au fãcut de râs în derby-ul de la Bacãu. Au marcat primul gol abia în minutul 20, la scorul de 12-0 pentru bãcãuani! Prestatia handbalistilor vasluieni a fost sub orice criticã, jocul încheindu-se cu victoria clarã a gazdelor, 39-21.

HC Vaslui se întoarce cu capul plecat de la Bacãu. Derby-ul etapei a XVII-a a început dezastruos pentru vasluieni, niciun gol în primele 20 de minute ale întâlnirii! Gazdele au jucat agresiv si au controlat jocul de o manierã categoricã. Elevii lui Bibirig au ratat din toate pozitiile, fãcându-se de râs într-o partidã pe care vroiau sã o câstige. Pânã la pauzã, Ragea si compania au marcat doar cinci goluri, bãcãuanii intrând la cabine cu un avantaj de 12 goluri, scor 17-5. Cine credea cã lucrurile se vor îndrepta în repriza secundã s-a înselat. Bãcãuanii au continuat evolutia bunã, în timp ce vasluienii s-au chinuit sã mai recupereze din handicap. Nu au reusit acest lucru, mai mult, Bacãul si-a majorat diferenta la 18 goluri, scor 39-21. Handbalistii vasluieni au avut ieri o evolutie dezamãgitoare care i-a scos din minti pe antrenorii echipei.

Ce facem cu Steaua si Suceava?

Vasluienii au fãcut cel mai prost meci al sezonului la Bacãu, iar jocul prestat în fata bãcãuanilor lasã de dorit. Greul abia acum începe pentru vasluieni care vor întâlni în urmãtoarele douã jocuri liderul Steaua Bucuresti si Universitatea II Suceava.